درخواست فیلم دانلود سریال جدید دانلود فیلم ایرانی دانلود فیلم خارجی
 • کسی که خدمت سربازی نرفته آیا نفر اول کنکور بشه کارت معافیت مستقیم میگیره !؟

  کسی که خدمت سربازی نرفته آیا نفر اول کنکور بشه کارت معافیت مستقیم میگیره !؟

 • آخرین رتبه های قبولی در پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

  آخرین رتبه های قبولی در پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

 • تو خیلی زیبایی به انگلیسی چی میشه

  تو خیلی زیبایی به انگلیسی چی میشه

 • پشت کنکوری هستم آزمون ثبت نام کنم یا نکنم؟

  پشت کنکوری هستم آزمون ثبت نام کنم یا نکنم؟

 • تعریف شما از دوستی با جنس مخالف چیه ؟

  تعریف شما از دوستی با جنس مخالف چیه ؟

 • کنکور دارم سال سرنوشتمه ، اما از استرس نمیدونم چیکار کنم

  کنکور دارم سال سرنوشتمه ، اما از استرس نمیدونم چیکار کنم

 • چگونه از لاغری نجات پیدا کنیم

  چگونه از لاغری نجات پیدا کنیم

 • چگونه میتوانیم رتبه ی برتر کنکور سراسری شویم ؟

  چگونه میتوانیم رتبه ی برتر کنکور سراسری شویم ؟

 • درس زیست شناسی رو برای کنکور چطوری بخونم؟

  درس زیست شناسی رو برای کنکور چطوری بخونم؟

 • ساعت مطالعه ام بسیار پایین هست، باید چه کاری انجام بدم؟

  ساعت مطالعه ام بسیار پایین هست، باید چه کاری انجام بدم؟

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت

تسلط بر مباحث درسی

پست شماره 561

وقتی دربارهﻱ تلخی‌ها و شیرینی‌های ازدواج با افراد متأهل صحبت می‌کنید، همگی معتقدند اولین سال زندگی مشترک، سخت‌تر از بقیهﻱ آن است. حتی بعضی متأهل‌ها وقتی به یک مجرد می‌رسند فوراً شروع به نصیحت می‌کنند: «تا ازدواج نکردی فکر می‌کنی چه خبره» یا «مرغ همسایه غازه». ولی این حرف‌ها واقعاً چقدر روی شما تأثیر دارد؟ مثلاً ممکن است باعث شود از ازدواج کردن منصرف شوید؟! اکثر مواقع این‌طور نیست. یعنی بیشتر افراد به خاطر شنیدن چنین چیزهایی تمایل به ازدواج را از دست نمی‌دهند. اما همه دوست دارند روش‌هایی را یاد بگیرند تا ورود به دنیای تأهل از همان اول خوب و موفقیت‌آمیز باشد. این روش‌ها درست مثل زیربنای یک ساختمان هستند. وقتی از همان ابتدا برای زندگی مشترک خود زحمت بکشید و مسئولیت‌پذیر باشید،‌ مطمئناً بنای اصلی زندگی شما هم بهتر خواهد شد. کارشناسان خانواده این روش‌ها را در 10 فرمان طبقه‌بندی می‌کنند:

1- قبل از هر چیز عاشق خودتان باشید

تعجب نکنید! تا وقتی که هر یک از شما برای خودش ارزش قایل نشود، نمی‌تواند برای دیگری مفید باشد. به خودتان اهمیت بدهید. سعی کنید همیشه طوری زندگی کنید که کمترین فشار و استرس را متحمل شوید. شاد بودن شما فاکتوری است که باعث احساس رضایت و شادی در همسرتان هم خواهد شد.

2- آسان‌گیر و شوخ‌طبع باشید

با شروع زندگی مشترک، باید کم‌کم بیاموزید که بهتر است به مشکلات خندید. اگر برای حل مسایل خود راه‌های منطقی را که بلد بودید به کار بردید ولی باز هم مشکل حل نشد، خیلی سخت نگیرید. مطمئن باشید خوش‌اخلاقی شما و گذر زمان 2 عاملی هستند که دست به دست هم می‌دهند و هر ناممکنی را ممکن می‌کنند.

3- نوبتی عصبانی بشوید

تصور کنید همسرتان پس از یک روز کاری سخت به شما می‌رسد و شروع می‌کند به شکایت کردن از در و دیوار و غر زدن و نق زدن. بهتر است اجازه بدهید خودش را خالی کند، البته تا جایی که رفتارش شما را آزار ندهد. بعد از تمام شدن حرف‌های همسرتان، شما هم فرصت دارید مشکلاتی را که در طول روز برایتان پیش آمده برای او تعریف کنید. به این شکل هر دوی شما هم می‌شنوید و هم شنیده می‌شوید. می‌توانید بعد از برگشتن اوضاع به حالت عادی بیشتر و مفصل‌تر در مورد مسایل با هم بحث کنید.

4- با هم حرف بزنید

شما و همسرتان هر دو انسان‌های بالغی هستید. پس نیازها و خواسته‌هایتان را خیلی روشن و منطقی با هم در میان بگذارید. هر دوی شما باید بدانید که همسرتان کجا و چه وقت به شما نیاز دارد. علاوه بر آن خط‌قرمزهای یکدیگر را هم باید بشناسید یعنی وقتی در حل مسأله‌ای نیازی به دخالت شما نیست، به زور خود را وارد ماجرا نکنید.

5- پیش هرکسی که می‌رسید، درددل نکنید

تا حد ممکن مشکلات زندگی مشترک خود را بیرون از خانه نبرید. سعی کنید همهﻱ مسایل را خودتان دو نفری حل کنید. نهایتاً اگر به نتیجه نرسیدید، فقط از کارشناسان و مشاوران خانواده کمک بگیرید. مثلاً فرض کنید همسر شما خیلی شلخته است. اگر این مسأله را پیش دوستان و نزدیکان خود بازگو کنید، احتمالاً هرکس نظر خودش را برای بهبود اوضاع می‌گوید ولی هیچ‌یک از نظراتی که اطرافیان می‌دهند علمی و کارشناسانه نیست. بنابراین به احتمال خیلی زیاد مشکل به هیچ‌وجه حل نخواهد شد. تنها اتفاقی که می‌افتد این است که اعتبار و شخصیت همسر شما و به تبع آن آبروی شما به خطر می‌افتد.

6- نقاط‌قوت و ضعف یکدیگر را بشناسید و سپس تقسیم کار کنید

بیشتر آدم‌ها دوست ندارند قبول کنند که برخی دیگر می‌توانند کار خاصی را بهتر از آنها انجام دهند ولی پس از ازدواج باید وجود بعضی استعدادها‌ی خاص را در همسر خود قبول کنید. درست همان‌طور که او هم وظیفه دارد توانایی‌های ویژه شما را بشناسد. مثلاً ممکن است یکی از شما دو نفر استعداد بهتری در برنامه‌ریزی مالی داشته باشد. خوب بهتر است تنظیم خرج خانه به این فرد سپرده شود. البته مواظب باشید این تقسیم وظایف تبدیل به دیکتاتوری نشود. یعنی مشورت هر دوی شما در چنین اموری لازم است اما بهتر است برنامه‌ریزی کلی را کسی که توانایی بیشتری دارد انجام بدهد.

7- محبت و عشق خود را ابراز کنید

اهمیت ابراز عشق به همسر را شاید بارها در مقالات روان‌شناسی مختلف شنیده یا خوانده باشید اما واقعاً چند نفر را می‌شناسید که همیشه و هر روز این کار را انجام ‌دهند؟ خود را عادت بدهید که حتماً این توصیه را عملی کنید چون واقعاً ساده و مؤثر است. اگر در خانه هستید و همسرتان از بیرون برمی‌گردد، به پیشواز او بروید. هر روز یکدیگر را در آغوش بگیرید و ببوسید. از گفتن جمله دوستت دارم هرگز خسته نشوید. این جمله هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود و همیشه اثرگذار است.

8- به هر بهانه‌ای از همسر خود تعریف کنید

وقتی همسرتان لباس خود را عوض می‌کند به او بگویید چقدر دوست‌داشتنی شده. یا مثلاً بگویید فلان رنگ چقدر به او می‌آید. چقدر خوب آشپزی می‌کند، چقدر خوب صحبت می‌کند یا چقدر زیبا می‌خندد...

9- لازم نیست همیشه کارهای مشترکی انجام دهید

 شما و همسرتان هر دو به زمان‌هایی برای تنها بودن نیاز دارید. در این اوقات هریک از شما می‌تواند به سرگرمی مورد علاقهﻱ خودش برسد. مثلاً وقتی شما کتاب می‌خوانید همسرتان تلویزیون ببیند. یا وقتی شما در اینترنت وب‌گردی می‌کنید او آشپزی یا باغبانی یا هر کار دیگری که دوست دارد انجام دهد.

10- تاریخ‌های مهم رابطه‌تان را جشن بگیرید

از هر مناسبتی برای جشن گرفتن استفاده کنید. تاریخ اولین آشنایی، اولین قرار، خواستگاری، ازدواج یا هر چیز دیگری. این جشن می‌تواند خیلی ساده، رمانتیک و به اصطلاح دونفره باشد. مثلاً شام مخصوصی درست کنید و روی میز شمع بگذارید. همین کار به‌نظر ساده موجب تداوم عشق شما خواهد شد.

 

برداشت شده از هفته نامه سلامت

به نقل از : آلاچیق روان

 

معجون خوشبختی

پست شماره 177

استرنبرگ طی پژوهشﻫای خود به اصولی دست یافته كه معتقد است این اصول از عناصر اساسی روابط رضایتﺑخش زناشویی بوده و در اكثر خانوادهﻫای موفق، جریان داشتند چنین قواعدی در روابط و تعاملات همسران قابل ردیابی و شناسایی است. او براساس نتایج پژوهشﻫای خود به همسرانی كه خواهان روابطی رضایتﺑخشﺗر و پربارتر هستند توصیه می نماید تا با به كارگیری آگاهانه این فنون و قواعد بر غنا و صمیمیت روابط خود بیفزایند و برقراری روابط مطلوب را هنر و مهارتی تلقی كنند كه همچون هر هنر و مهارت دیگری تحقق آن نیازمند یادگیری، تمرین، تلاش و پیﮔیری جدی است.

استرنبرگ می گوید: همسران موفق فعالانه در پی شناسایی علایق، احساسات و نیازهای شریك زندگی خود هستند، این تلاش علاوه بر آن كه موجب خواهد شد تا طرف مقابل احساس كند كه همسرش برای او و نیازها و حالاتش احترام و ارزش قائل است، این قدرت را به فرد می دهد تا یك پیش بینی از علایق و حالات همسر خود داشته باشد كه این خود موجب می شود تا فرد بتواند در راستای ارضای نیازها و علایق شریك خود گام بردارد و موجبات شادی و رضایت خاطر او را فراهم كند حتی پیش از آن كه همسر، مستقیماً تقاضایی را مطرح كرده باشد.
شُركای موفق به موقع در رفتار و حالاتﺷان تغییرات متناسب را ایجاد می كنند، آنﻫا در روابط خود انعطاف پذیر و سازگارند. تنها با انعطاف پذیر بودن است كه همسران می توانند به طور موفقیت آمیز با چالشﻫا و مقتضیات و فراز و نشیبﻫای اجتنابﻧاپذیر روابط زناشویی به طور موفقیت آمیز روبهﺭو شوند.
شركای موفق برخوردار از حد مطلوبی از خودشناسی هستند، آنﻫا با خود صادقﺍند و شناخت مطلوبی از نقاط قوت و ضعف خود دارند، بی تعصب و سوگیری به داوری افكار و اعمال و انگیزهﻫای خود می نشینند و فلسفه و اهداف سالم مشخصی برای زندگی خود دارند.
شركای موفق برای یكﺩیگر و رابطهﺷان ارزش و اهمیت بسیار قائلﺍند و یكﺩیگر را همانﮔونه كه هستند می پذیرند در عین حال كه همواره در صدد رشد و ارتقا و تصحیح و شكوفایی هر چه بیشﺗر شخصیت خود و همسر خویش هستند. آن ها به واقعیت یكﺩیگر عشق می ورزند نه به چهرهﻫای ایده آل یافته و پرداختهﯼ ذهن خود. یك همسر رویایی بی نقص است، واجد تمام ویژگیﻫای مطلوب و برتر، اما چنین موجودی غالباً تنها در ذهن می تواند وجود داشته باشد نه در واقعیت. شما می توانید عاشق یك فرد كامل و بی نقص شوید، روابطﺗان چند صباحی ادامه می یابد، سعی می كنید همچنان تنها صفاتی برتر و كامل را در او ببینید، اما دیر یا زود بادكنك وهم شما خواهد تركید و شما با واقعیات شریك خود آشنا خواهید شد و آن موقع ممكن است خیلی ناامید و پریشان شوید، نه الزاماً برای اینﻛه او آدم نامناسب یا بدی است بلكه برای اینﻛه او یك انسان است مثل همه انسان ها و مثل خود شما، با نقاط قوت و ضعف خاص خودش.
شركای موفق همواره در جهت ایجاد تغییرات مثبت در خود و دیگری و زندگی مشتركﺷان تلاش می كنند، همواره در جهت تفاهم و همدلی بیشﺗر گام بر می دارند و در عین حال سعی می كنند موارد تغییر ناپذیر نامطلوب موقت یا دائم را با صمیمیت و هوشﻣندی، تحمل پذیر كرده و با پذیرش آنﻫا و در پیش گرفتن رویكردی عاقلانه و سالم مانع مضاعف شدن مشكلات و مسائل در زندگی مشترك خود شوند.
شركای موفق با یكﺩیگر صادق و راحت هستند. همهﯼ ما اشتباهات و نواقصی داریم اما اغلب، مایل به پذیرش آنﻫا نیستیم. گاهی دورغ گفتن و تحریف واقعیت، به جای روراست بودن سهلﺗر و سادهﺗر به نظر می رسد اما مسئله این است كه این عناصر می توانند تهدیدی برای سلامت روابط و كیفیت آن به شمار آیند، البته در عین حال طرفین باید ظرفیت برخورد صحیح و عاقلانه و رشد یافته با مسائل مطرح شده توسط طرف مقابل را نیز در خود گسترش دهند تا همسر از صادق و روراست بودن با شریك خود احساس نگرانی و ناراحتی نكند و مطمئن باشد كه تصحیح و تعدیل و داوری افكار، رفتارها و رویدادها در چارچوب منطق و توافقات و اهداف مشترك صورت خواهد پذیرفت.
زندگی مشترك باید محیطی باشد كه طرفین در بستر آن ضمن ارضای سالم نیازهای معقول و بهنجار، دوشادوش یكﺩیگر در راستای خود شكوفایی، زایندگی و تمامیت گام بردارند و این میسر نمی شود جز در فضایی آكنده از اعتماد و اطمینان متقابل. وقتی شما می بینید كه در موقعیتی می توانید با یك دروغ موضوع را فیصله دهید، اگر این كار را بكنید ممكن است بعد به گفتن دروغ عادت كنید یا اصلاً در موارد بعدی به خاطر دروغ های قبلی مجبور به گفتن دروغ های بیشﺗر و بزرگﺗری شوید و به این ترتیب است كه به تدریج رابطهﯼ شما به یك رابطهﯼ سطحی و بی محتوا تبدیل می شود و هنگامی كه دو شریك در چنین فضایی با یكدیگر تعامل می كنند رابطه را فاقد غنا و معنای واقعی احساس می كنند چرا كه رابطه دیگر فاقد عمق و اعتماد و اطمینان لازم شده است.
شركای موفق اوقات خوشی را با همكاری در یك كار مشترك یا گردش و تفریحی صمیمانه یا هم صحبتی با هم سپری میﻛنند، از كنار هم بودن احساس رضایت و راحتی و آرامش میﻛنند و به جای منتظر ماندن برای اوقات خوش، خود آن را خلق میﻛنند. در عین حال آنﻫا می دانند كه زندگی همواره خوشی و راحتی و كامیابی و توافق نیست و اختلاف نظر و مشكلات و ناكامیﻫا نیز اجزای اجتناب ناپذیر زندگی واقعیﺍند و گاهی به این واقعیت در این وهلهﻫا نیز سعی می كنند تاحد ممكن برخورد معقول و رشد یافته ای داشته باشند و حتی به مسائل به عنوان فرصتﻫایی برای رشد و تحول بنگرند. در واقع یعنی شما میﺗوانید در عین حال كه كاملاً صادق و خیرخواه و عاقل هستید در روابطﺗان شاهد ایجاد و رشد مشكلات و مسائلی باشید اما با برخورد صحیح با آنﻫا و نگریستن به آنﻫا به عنوان فرصتی برای تطابق و رشد متقابل، حتی باعث نیرومندتر شدن و عمیقﺗر شدن رابطهﺗان شوید.
نهایتاً اینﻛه شركای موفق با شریك زندگی خود همانﮔونه رفتار می كنند كه مایلند او با آنﻫا رفتار كند، تلاش در جهت تحقق این نگرش، در ایجاد همدلی و درك متقابل كه لازمهﯼ رابطهﯼ عاشقانهﯼ موفق و پایدار است بسیار كمك كننده و مؤثر خواهد بود.

منبع : سایت آفتاب 

چند پیشنهاد جهت ارتباط مؤثر و محبوبیت در بین دیگران

1. یک پیشنهاد تکراری!! شنونده خوبی باشید . شاید بگویید گوش کردن که کاری ندارد، بله گوش کردن ساده است اما اگر شنونده فن گوش کردن را نتواند به درستی به کار ببندد، رابطهﻱ سالم و مؤثری پدید نمی آید. برای آنکه محبوب دیگران شوید باید حس گوش کردن را یاد بگیرید، تمرین کنید و بسیار به کار ببندید. هماهنگی لازم بین اینکه شما ژست بگیرید، توی چشم طرف مقابلتان زل بزنید و مرتباً سرتان را تکان بدهید اما حواستان پیش معاملهﻱ خانه تان یا هر چیز دیگری باشد، هر کسی را متوجه این موضوع که شما فن گوش کردن را بلد نیستید می کند. فن گوش کردن مغایر با خمیازه کشیدن، به ساعت نگاه کردن و تند تند آدامس جویدن است.

2. صادق باشید، بدون ابهام و با صراحت و صداقت صحبت کنید. روابطی که این اصل را ندارند بی شک قطع خواهند شد.

3. همدلی کنید نه همدردی! هیچ کس درد هیچ کسی را به طور واقعی نمی فهمد، پس ما همدردی نمی توانیم کنیم اما همدلی فرایندی است که در طی آن خودمان را جای طرف مقابل می گذاریم و دنیا را از دریچهﻱ چشم او می نگریم. در همدلی قضاوت ممنوع است و ما حق نداریم دربارهﻱ دیگران قضاوت کنیم مگر اینکه قاضی یا حقوقدان باشیم؟!

4. حرف خود را مزه مزه کنید، خودتان را جای طرف مقابل بگذارید و اگر گفته هایتان تلخ نبود به زبان بیاورید.

5. نصیحت نکنید؛ هیچ یک از ما از نصیحت خوشمان نمی آید. بیهوده خود را خسته نکنید و به جای نصیحت پیشنهاد بدهید.

6. سرزنش نکنید؛ هیچ کس بی عیب نیست و هیچ گلی بی خار نمی باشد. پس دیگر جایی برای سرزنش باقی نمی ماند. سرزنش کردن بهداشت روانی دیگران را به خطر می اندازد.

7. افراد را همان گونه که هستند بپذیرید. اگر قصد محبوبیت دارید بهتر است افراد را با تمام بدی ها و خوبی هایشان بپذیرید. پذیرش بی قید و شرط را فراموش نکنید.

8. احترام دیگران را نگه دارید. تا وقتی به دیگران احترام نگذارید به شما احترام نمی گذارند و اصولاً مردم جواب هدیه را با هدیهمی دهند و جواب کتک را با لگد!!

9. به شیوهﻱ مناسب مخالفت کنید؛ به جای بلند کردن صدا، بحث و جدل مخرب و ...... ازروش خلع سلاح استفاده کنید. در این روش سعی می کنیم در حرف های طرف مقابل حقیقتی را بیابیم. حتی اگر با کل سخن مخالف هستیم. این روش تسکین دهنده و آرام بخش اعصاب است.

                        

به نقل از : کاریزما مشاور

 

زندگی شما می‌تواند به زیبایی رؤیاهایتان باشد، فقط باید باور داشته باشید که می‌توانید کارهای ساده‌ای انجام دهید.

 در زیر لیستی از کارهایی که می‌توانید برای داشتن زندگی شادتر انجام دهید، آورده شده است.

هر روز آنها را به کار بگیرید و از زندگی خود در این سال لذت ببرید.

سلامتی :

1- آب فراوان بنوشید.

2- مثل یک پادشاه صبحانه بخورید، مثل یک شاهزاده ناهار و مثل یک گدا شام بخورید.

3- بیشتر از سبزیجات استفاده کنید تا غذاهای فرآوری شده.

4- با این 3 تا E زندگی کنید :

 Energy                 (انرژی)

Enthusiasm         (شور و اشتیاق)

Empathy             (دلسوزی و همدلی)

5- از ورزش کمک بگیرید.

6- بیشتر بازی کنید.

7- بیشتر از سال گذشته کتاب بخوانید.

8- روزانه 10 دقیقه سکوت کنید و به تفکر بپردازید.

9- 7 ساعت بخوابید.

10- هر روز 10 تا 30 دقیقه پیاده‌روی کنید و در حین پیاده‌روی، لبخند بزنید. 

شخصیت :

11- زندگی خود را با هیچ کسی مقایسه نکنید: شما نمی‌دانید که بین آنها چه می‌گذرد.

12- افکار منفی نداشته باشید، در عوض انرژی خود را صرف امور مثبت کنید.

13- بیش از حد توان خود کاری انجام ندهید.

14- خیلی خود را جدی نگیرید.

15- انرژی خود را صرف فضولی در امور دیگران نکنید.

16- وقتی بیدار هستید بیشتر خیال‌پردازی کنید.

17- حسادت یعنی اتلاف وقت، شما هر چه را که باید داشته باشید، دارید.

18- گذشته را فراموش کنید.. اشتباهات گذشتهﻱ شریک زندگی خود را به یادش نیاورید. این کار آرامش زمان حال شما را از بین می‌برد.

19- زندگی کوتاه‌تر از این است که از دیگران متنفر باشید. نسبت به دیگران تنفر نداشته باشید.

20- با گذشتهﻱ خود رفیق باشید تا زمان حال خود را خراب نکنید.

21- هیچ کس مسئول خوشحال کردن شما نیست، مگر خود شما.

22- بدانید که زندگی به مدرسه‌ای می‌ماند که باید در آن چیزهایی بیاموزید. مشکلات قسمتی از برنامهﻱ درسی هستند و به مانند کلاس جبر می‌باشند.

23- بیشتر بخندید و لبخند بزنید.

24- مجبور نیستید که در هر بحثی برنده شوید. زمانی هم مخالفت وجود دارد.

جامعه :

25- گهگاهی به خانواده و اقوام خود زنگ بزنید.

26- هر روز یک چیز خوب به دیگران ببخشید.

27- خطای هر کسی را به خاطر هر چیزی ببخشید.

28- زمانی را با افراد بالای 70 سال و زیر 6 سال بگذرانید.

29- سعی کنید حداقل هر روز به 3 نفر لبخند بزنید.

30- اینکه دیگران راجع به شما چه فکری می‌کنند، به شما مربوط نیست.

31- زمان بیماری شغل شما به کمک شما نمی‌آید، بلکه دوستان شما به شما مدد می‌رسانند، پس با آنها در ارتباط باشید.

زندگی :

32- کارهای مثبت انجام دهید.

33- از هر چیز غیر مفید، زشت یا ناخوشی دوری بجویید.

34- عشق درمان‌گر هر چیزی است.

35- هر موقعیتی چه خوب یا بد، گذرا است.

36- مهم نیست که چه احساسی دارید، باید به پا خیزید، لباس خود را به تن کرده و در جامعه حضور پیدا کنید.

37- مطمئن باشید که بهترین هم می‌آید.

38- همین که صبح از خواب بیدار می‌شوید، باید از هستی تان شاكر باشید.

39- بخش عمدهﻱ درون شما شاد است، بنابراین خوشحال باشید.

 

منبع : www.tajerian.ir

خوشبختی

پست شماره 133كودكی از خدا پرسید:

خوشبختی را کجا می توان یافت؟

خدا گفت:

آن را در خواسته هایت جستجو کن، و از من بخواه تا به تو بدهم.

با خود فکر کرد و فکر کرد . . .

گفت: اگر خانه ای بزرگ داشتم بی گمان خوشبخت بودم. 

. . . خداوند به او داد.

گفت: اگر پول فراوان داشتم یقیناً خوشبخت ترین مردم بودم.

. . . خداوند به او داد.

اگر ..... اگر ....... و اگر........

اینک همه چیز داشت اما هنوز خوشبخت نبود!

از خدا پرسید: حالا همه چیز دارم اما باز هم خوشبختی را نیافتم.

خداوند گفت: باز هم بخواه.

گفت: چه بخواهم؟! هر آنچه را که هست دارم.

 

گفت:

 

بخواه که دوست بداری.

 

بخواه که دیگران را کمک کنی.

 

بخواه که هر چه را داری با مردم قسمت کنی.

 

و او دوست داشت و کمک کرد.

 

و در کمال تعجب دید لبخندی را که بر لب ها می نشیند.

 

و نگاه های سرشار از سپاس به او لذت می بخشد. 

 

رو به آسمان کرد و گفت:

 

خدایا خوشبختی اینجاست؛

 

                  در نگاه و لبخند دیگران

 

 

5e8t497vie99x51vme34.jpg

از مدت‌ها قبل پژوهشگران به این نتیجه دست پیدا کرده‌اند که یکی از فاکتورهای حیاتی برای قضاوت در مورد کیفیت رابطه، اندازه گیری میزان خوش مشربی و شوخ طبعی در آن است. اگر در یک رابطه خنده وجود داشته باشد، می‌توان نتیجه گرفت که آن ارتباط سالم است.

 

زمانی که خنده و شادی متوقف شود، ارتباط به لبه پرتگاه نزدیک خواهد شد. اگر شما به دنبال آن هستید تا روابط رضایت بخش تری را چه در محیط خانه و چه در ارتباطات شغلی خود داشته باشید، باید به شادی و لبخند اهمیت داده و حس شوخ طبعی خود را نیز افزایش دهید.

 

در این قسمت شما را با 5 تکنیک آشنا می‌کنیم که به واسطه آن هم می‌توانید حس شوخ طبعی خود را ارتقا بخشید و هم سلامت روابط خود را تضمین کنید.

 

1- با تمرکز بر روی موضوعات جالب سعی در بیدار کردن حس شوخ طبعی خود داشته باشید. شاید این امر در مراحل اولیه قدری دشوار به نظر برسد، اما چیزی نخواهد گذشت که تمام اطراف خود را مملو از چیزهایی خواهید دید که باعث بیدار کردن حس خوشحالی در شما می‌شوند. با اتکا به این شیوه از زندگی خود نیز لذت بیشتری خواهید برد.

 

2- اگر احساس می‌کنید که به تازگی خیلی کمتر از گذشته می‌خندید، شاید بهتر باشد که ارتباط خود را با افراد شوخ و با مزه بیشتر کرده و از افراد بی حوصله و غمگین فاصله بگیرید.

 

3- یاد بگیرید که به برخی از کارهای خودتان هم بخندید. اگر این کار را نکنید، این حق را به دیگران می‌دهید تا به شما بخندند. بسیاری از افراد به دلیل ناامنی‌ها و ترس‌هایی که در وجود خود احساس می‌کنند، قادر به انجام یک چنین کاری نیستند. آن‌ها از این می‌ترسند که در نظر دیگران احمق و فاقد صلاحیت جلوه کنند. به هر حال همه افراد در زندگی خود دچار اشتباه می‌شوند، اگر به اشتباهات خود بخندید آن‌ها را کم اهمیت جلوه می‌دهید. همچنین این امر از جمله خصیصه‌های فطری انسان نیز قلمداد می‌شوند.

 

4- عکس‌های جالب و جوک‌های بامزه را جمع کنید و بر روی در یخچال یا تابلوی اعلانات بچسبانید تا همه بتوانند آن‌ها را ببینند و لذت ببرند. البته باید از انواع جوک‌های نژاد پرستانانه، برانگیزاننده جنسی و پلید صرف نظر کنید. باور کنید که بدون وجود یک چنین مسائلی باز هم می‌توانید بخندید. من به شخصه ارزشی برای مقوله‌های زشت قائل نیستم.

 

5- از حس شوخ طبعی برای حل مشکلات موجود در روابط خود بهره بگیرید. زمانی که در رابطه خود به بن بست می‌رسید، سر شوخی را باز کنید. یکی از دوستانم تعریف می‌کرد که چندی پیش با همسر خود مشاجره‌ای داشت. در گرماگرم بحث همسرش ناگهان حرف بدی به او زد، دوست من هم با شنیدن آن عبارت به همسرش گفت تو با بیان یک چنین عبارات زننده‌ای کمر مرا شکستی! ناگهان همسرش شروع به خندیدن کرد و خودش هم همین کار را ادامه داد. چیزی نمی‌گذرد که هر دو یادشان می‌رود که چرا با هم دعوا می‌کردند و همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد.

 

باید توجه داشته باشید که شوخ طبعی ذاتی نیست و یک امر کاملاً اکتسابی می‌باشد. شما اگر بخواهید به راحتی می‌توانید حس شوخ طبعی خود را افزایش دهید. زمانی که این کار را انجام دهید به این نتیجه می‌رسید که روابطتان غنی‌تر و مستحکم‌تر می‌شوند. مردم هم به چشم یک فرد جذاب‌تر به شما نگاه می‌کنند. این امر هم به نوبه خود سبب می‌شود که حس شوخ طبعی شما باز هم بیشتر ارتقا پیدا کند.

 

 

 

به نقل از: کاریزما مشاور