کانال تلگرام هاشم عباسی

کتاب درمانی- تربیت فرزند- 5 زبان عشق کودکان

نام کتاب : پنج زبان عشق کودکان

مؤلف : گری چاپمن- راس کمپل

مترجم : سیمین موحد

ناشر : ویدا

تاریخ انتشار : 1389

تعداد صفحات : 272 صفحه


بخشی از مطالب کتاب :

 

برای اینکه کودک ما، عشقمان را احساس کند، ما باید صحبت کردن به زبان عشق خاص او را بیاموزیم. هر کودکی راه به خصوصی برای دریافت عشق دارد. اساساً پنج راه هست که کودکان (و در واقع همه مردم) عشق عاطفی را می‌فهمند و به زبان آن صحبت می‌کنند:تماس فیزیکی، کلام تایید آمیز، وقت گذاشتن برای یکدیگر، هدیه دادن، و خدمت کردن به یکدیگر.

 


تماس فیزیکی آسان‌ترین زبان عشق برای استفاده همیشگی و بی قید و شرط است. والدین همیشه این فرصت را دارند تا با نوازش کودکانشان پیام عشق خود را به آنان برسانند.نوزادانی که والدینشان آن‌ها را در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند و نوازش می‌کنند در آینده زندگی عاطفی سالم‌تری نسبت به نوزادانی خواهند داشت که مدت زمانی طولانی از تماس فیزیکی محروم مانده‌اند.

زبان دوم عشق کلام تایید آمیز است. برخی از کودکان هنگامی که مورد تایید و تمجید واقع می‌شوند بیشترین محبت را احساس می‌کنند. والدینی که با دلسوزی تمام می‌خواهند فرزندانشان را راهنمایی کنند باید به دقت به علایق و استعدادهای فرزند خود توجه کرده و به به طور شفاهی او را تشویق و هدایت کنند. از فعالیت‌های آموزشی و تحصیلی گرفته تا آداب ساده معاشرت و نیز هنر پیچیده ارتباط شخصی با دیگران. والدین باید با کلام مثبت و راهنمایی فرزندان خود، مهر و محبت خویش را به آن‌ها نشان دهند.

وقت گذاشتن برای یکدیگر یعنی توجه کامل و متمرکز. یعنی اینکه شما تمام توجهتان را روی کودک متمرکز کنید. بسیاری از کودکان خواهان توجه کامل والدینشان هستند. در واقع بسیاری از رفتارهای ناهنجار دوران کودکی با هدف وقت گذراندن بیشتر با پدر و مادر صورت می‌گیرند. اگر شما چند بچه دارید باید راهی پیدا کنید تا با هر یک از آن‌ها تنها وقت بگذارید.

دادن و گرفتن هدیه به عنوان راهی برای ابراز عشق، یک پدیده جهانی است. هدیه واقعی پاداش خدمات ارائه شده نیست، بلکه ابراز عشق به آن شخص است و به صورت آزادانه و داوطلبانه اعطا می‌شود. مخزن عشق این کودکان باید مدام پر نگه داشته شود. آن‌ها بدون این امر نمی‌توانند به خوبی رشد کنند.

روزی که شما فهمیدید به زودی بچه دار می‌شوید، در واقع برای خدمت تمام وقت و شبانه روزی ثبت نام کرده‌اید. از آنجا که کودکان به پدر و مادری احتیاج دارند که الگوی متعادلی را برای زندگی آن‌ها ارائه کنند، وقت گذاشتن برای بهبود زندگی زناشویی‌تان یک بخش اساسی انجام وظایفتان به عنوان یک پدر یا مادر خوب است. خدمت کردن شما می‌تواند الگوی فرزندتان برای احساس مسئولیت و انجام خدمت شود. این امر به کودکان کمک می‌کند تا از خود محوری دست بردارند و به کمک دیگران بشتابند، و این هدف نهایی ما والدین است.

ما باید به آن‌ها کمک کنیم تا مهارت‌های خودشان را پرورش دهند، علایق خودشان را دنبال کنند، و با استفاده از عطایایی که خداوند در وجود آن‌ها به ودیعه نهاده، به عالی‌ترین حد توانایی خود نایل شوند و از طریق خدمات خود بتوانند به دیگران عشق بورزند.