کانال تلگرام هاشم عباسی

شیوه های جدید حفظ زندگی مشترک

هر ازدواجی لحظات خوب و بد و شیرین و تلخی دارد؛ ولی آن چه باعث خوشبختی و یا شکست یک ازدواج در طولانی مدت می شود، چیست؟
در دو دهه ی اخیر، محققان در حال تحقیق و بررسی عواملی هستند که باعث می شود یک ازدواج به خوبی و تفاهم متقابل بینجامد و در مقابل، ازدواج دیگر شکست بخورد.
گروهی از محققان، تحقیق خود را روی زوج هایی انجام دادند که آن ها را در لابراتوارهای زوجین از نزدیک، مطالعه و بررسی کردند، به طوری که تمام عمل و عکس العمل های آنان مطالعه شد. ( این شیوه ی تحقیق، بررسی یا شیوه ی دلیل خوانی نامیده می شود. ) یکی از محققان، گروهی از زوجین عادی را از جامعه انتخاب کرد و با این شیوه، راه مطمئنی برای مطالعه درباره ی علل شکست یا موفقیت ازدواج ها یافت
. این آزمایش ها معمولاً به صورت اندازه گیری ضربان قلب همسر و یا چگونگی نشان دادن احساسات با تغییرات چهره و این که با چه زبانی با یک دیگر و اطرافیان صحبت می کنند، صورت گرفته است. در حال حاضر محققان با تقریبی بیش از 90 درصد می توانند تخمین بزنند که کدام زندگی موفق ، و کدام ناموفق است. در متن زیر شما می توانید تعدادی از پیشنهادهایی که براساس تحقیقات بسیار معتبر به دست آمده برای راه یابی به یک زندگی زناشویی موفق و محکم بخوانید :

خیلی زود در جستجوی کمک بر آیید
یک زوج عادی معمولاً در حالت عادی، 6 سال پس از ازدواج به فکر کمک خواستن از دیگران می افتند ( این در حالتی است که بیش تر طلاق ها در 7 سال اول ازدواج اتفاق می افتد) بدین ترتیب در مدت 6 سال اول ازدواج، بیش تر زوجین با ناراحتی ها و مشکلات مکرر، به زندگی زناشویی خود ادامه می دهند.
خودتان را اصلاح کنید
بنا به توصیه ی محققان ، ما باید بتوانیم احساسات خود را بیان کنیم و بگوییم چه چیزی در درجه ی اول برای ما اهمیت دارد. زوج های موفق و خوشبخت احساسات خود را در مواقع حساس به راحتی بیان می کنند.
مواظب لحن خود در مشاجرات باشید
بیش تر درگیری ها زمانی آغاز می شوند که یکی از زوجین با لحن منتقدانه از دیگری ایراد می گیرد. ذهنیات خود را بیان کنید، ولی به صورتی که شنیدنش، هم برای شما و هم برای طرف مقابلتان راحت باشد.
تأثیر پذیر باشید
یک ازدواج زمانی موفق است که شوهر بتواند از همسرش تأثیر بپذیرد. تأثیرپذیری شوهر از همسرش ( برخلاف زن از شوهرش ) بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده است که زنان در حالت عادی آماده ی تأثیر پذیری از شوهرانشان هستند. پس ازدواجی موفق است که هر دو طرف به یک میزان از دیگری تأثیر بگیرند.
استانداردهای خودتان را بالا ببرید
زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند و یا زوج های خوشبخت معمولاً توقع بالایی از یک دیگر دارند. خوشبخت ترین زوج ها معمولاً توقع رفتارهای زننده از یک دیگر را ندارند، هر چه میزان تحمل رفتارهای زشت طرفین در اول ازدواج کم تر باشد، در طولانی مدت، زوجین در مسیر ازدواج خوشبخت ترند.
یاد بگیرید چگونه یک مشاجره را آرام کنید و یا آن را خاتمه دهید
زوج های موفق می دانند یک مشاجره را چگونه خاتمه دهند و می دانند چگونه می توان یک مسئله ی پیچیده را ترمیم کرد پیش از آن که مشاجره به طور کامل از کنترل خارج شود.
شیوه ی ترمیم یک مشاجره به این شرح است  :
موضوع بحث را با یک موضوع کاملاً بی ربط عوض کنید. از طنز استفاده کنید.  طرف مقابل را با یک جمله که نشان دهنده ی اهمیت دادن به اوست، متوجه کنید؛ مثلاً « من می دانم این مسئله برای تو سخت است» و به این ترتیب او را متوجه این نکته کنید که هر دوی شما در این مورد وضع مشابه دارید. مثلاً بگویید« این مشکل هر دوی ماست». از مشاجره عقب بکشید. در زندگی زناشویی گاهی شما باید کوتاه بیایید تا برنده شوید. اهمیت دادن و قدردانی از احساسات همسر بسیار مؤثر است؛ مثلاً « من می خواهم از تو تشکر کنم». اگر یک مشاجره خیلی به بن بست رسید، 20 دقیقه به خود فرصت دهید و پس از این که هر دو خونسردی خود را به دست آوردید، دوباره گفتگو کنید.
بر نیمه ی روشن تمرکز کنید
در یک ازدواج موفق، زوجین معمولاً 5 بار بیش تر از دیگران از جملات مثبت استفاده می کنند، ( مثلاً ما زیاد می خندیم ) به جای به کار بردن جمله ی منفی ( به ما اصلاً خوش نمی گذرد).
نکته ی آخر
یک ازدواج خوب باید شامل منبع غنی ای از موج های مثبت باشد. در بانک احساسات خود بیش تر پس انداز کنید تا وزن نکات مثبت زندگی از منفی های آن بیش تر شود. از ازدواج باید مراقبت کرد و به آن اهمیت داد تا محکم و پر معنا بماند.

منبع : کاریزما مشاور