کانال تلگرام هاشم عباسی

افزایش تمرکز

401 چگونه تمرکز خود را بیشتر کنیم 2

مطالب مرتبط با "چگونه تمرکز خود را بیشتر کنیم 2"

 

برای دریافت بهترین نتیجه از تمرینات ورزشی خود، باید تمرکز کافی داشته باشید تا تمرین‌ها را به شکل صحیح انجام دهید. اما آیا ذهنتان را خود فرمانروایی می‌کنید؟‌ یا اینکه ذهنتان شما را فرمانروایی می‌کند؟

این تمرینات تمرکزی به شما کمک خواهند کرد تا بر ذهن خود کنترل پیدا کرده و فرمانروایی آنرا به دست بگیرید تا قدرت تمرکزتان افزایش یابد.


راهکار شماره ۱: کتابی را باز کنید و تعداد کلمات داخل صفحات مختلف آنرا بشمارید. حتی می‌توانید پس از اینکه تمام شد دوباره کلمات آنرا بشمارید تا از صحت شمارش خود مطمئن شوید.

 

برای مطالعه متن بصورت کامل ادامه ی مطلب مراجعه بفرمایید

راهکار شماره ۲: از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید.

 

راهکاره شماره ۳: از ۱۰۰ تا ۱ بشمارید و هر ۳ عدد را نادیده بگیرید، مثلاً ۱۰۰، ۹۷، ۹۴، ۹۱ …

 

راهکار شماره ۴: یک کلمه یا آهنگی را در ذهن خود بیاورید و برای ۵ دقیقه بصورت آرام با خود تکرار کنید. اگر می‌توانید، این کار را برای ۱۰ دقیقه انجام دهید تا برای تمرین بعدی آماده شوید.

 

راهکار شماره ۵: یک میوه بیاورید، مانند سیب، پرتقال، موز یا هر میوه‌ی دیگر، و آنرا در دست خود نگاه دارید. میوه را از هر زاویه‌ای بررسی کنید و تمام توجه خود را بر روی آن متمرکز نمایید.

 

به خودتان اجازه ندهید که ذهنتان به افکار بی‌ربط یا حتی افکار مرتبطی که بوجود می‌آیند منحرف شود. چیزهایی مانند اینکه آن میوه‌ها را از کجا خریده‌اید، یا اینکه آن‌ها کجا و چطور رشد کرده‌اند، ارزش غذایی شان چقدر است و… زمانی که می‌خواهید این افکار را نادیده بگیرید و علاقه‌ای به آن‌ها نشان ندهید آرامش خود را حفظ کنید.

فقط به میوه نگاه کنید، و بدون اینکه به هر چیز دیگر فکر کنید، توجه خود را به آن بدهید. شکل، بو، مزه، و حسی که هنگام لمس آن به شما منقل می‌شود را بررسی کنید.

 

راهکار شماره ۶: میوه را تجسم کنید. این نیز همانند تمرین شماره ۵ است، اما این بار بجای اینکه به میوه نگاه کنید آنرا در ذهن خود به تصویر بکشید. تمرین خود را با نگاه به میوه برای ۲ دقیقه شروع کنید، دقیقاً مثل تمرین قبل. حالا چشمانتان را ببندید، و سعی کنید که دوباره میوه را ببینید، بویش کنید، مزه اش کنید و با دستانتان آنرا لمس کنید، اما با ذهنتان! تلاش نمایید تا تصویری واضح و روشن ببینید.

اگر تصویری که می‌بینید تار است، چشمانتان را باز کنید، خیلی کوتاه به میوه نگاه کنید و دوباره چشمانتان را ببندید و به تمرین ادامه دهید. با اینکار خواهید توانست میوه‌ای را که در تمرین قبلی دیده‌اید را تصور کنید، در دستانتان یا حتی بر روی میز.

 

راهکار شماره ۷: یک شیء کوچک و ساده همچون قاشق، چنگال یا یک لیوان بیاورید. بر روی آن تمرکز کنید. بدون هیچ کلامی اطراف آنرا مشاهده کنید، همانی که هست، بدون اینکه هیچ کلمه‌ای را در ذهن خود بیاورید. فقط آن شیء را ببینید، بدون فکر کردن به کلمات مرتبط با آن.

 

راهکار شماره ۸: شکل و شمایل ترسیم کنید. پس از اینکه در تمرینات بالا ماهر شدید، می‌توانید این تمرین را انجام دهید. یک شکل هندسی کوچک حدود ۳ سانت رسم کنید، مثلاً یک مثلث، مستطیل یا یک دایره و با هر رنگی که دوست دارید. حالا روی آن تمرکز کنید. فقط باید شکل را ببینید نه چیز دیگر.

باید اینطور فکر کنید که فقط شکلی که ترسیم کرده‌اید برای شما وجود خارجی دارد نه افکار غیر مرتبط و چیزهای دیگر. سعی کنید در طول تمرین با کلمات فکر نکنید. شکل را در مقابل خود مشاهده کنید و بس! سعی کنید به چشمانتان فشار نیاورید.

 

راهکار شماره ۹: شکل را در ذهنتان ترسیم کنید. همانند تمرین قبل همان کار را انجام دهید، اما اینبار شکل را در ذهنتان ترسیم کنید. همانند قبل اگر شکل را فراموش کردید، برای چندین ثانیه چشمانتان را باز کنید و شکلی که ترسیم کرده‌اید را مشاهده کنید، دوباره چشم‌های خود را بسته و تمرین را ادامه دهید.

 

راهکار شماره ۱۰: حداقل ۵ دقیقه به هیچ چیز فکر نکنید. این تمرین را باید در شرایطی انجام دهید که تمامی موارد قبلی را به خوبی اجرا کرده باشید. اگر تمرین قبل را به خوبی انجام داده باشید، توانایی سکوت فکر را به شما اعطا خواهد کرد. با‌گذشت زمان این تمرینات برای شما ساده و ساده‌تر خواهد شد.